Artykuły

Rodzina - artykuły

10  WAŻNYCH PODPOWIEDZI  DLA  KAŻDEGO  OJCA. 

1.Okazuj szacunek i miłość swojej żonie. Nie wstydź się swoich uczuć przed dziećmi. Dzieci są dobrymi obserwatorami i uważnie patrzą na relację pomiędzy swoimi rodzicami. Wyrażaj miłość przez słowa i gesty. Jest to dla dzieci ważna lekcja tego, jak wygląda prawdziwa miłość.

2.Bądź autentyczny. To znaczy bądź normalnym człowiekiem. Nie udawaj przed dziećmi, że znasz się na wszystkim najlepiej. Nie udawaj nieomylnego. Powinieneś umieć powiedzieć „przepraszam”, jeśli pomylisz się lub źle postąpisz. Pokaż, że masz słabości, ale też, że starasz się je pokonywać. Pokaż, że są dziedziny, w których naprawdę jesteś dobry i możesz dzieciom zaimponować. Mów dzieciom o swoich rozterkach i proś je o radę.
3.Nieustannie się rozwijaj. Inwestuj nie tylko w rozwój zawodowy, ale także w to, co umacnia Twoje małżeństwo i twoją rodzinę. Nie zaniedbuj troski o swoje życie duchowe. Nie zostawaj z tyłu.
4.Bądź dostępny. Dobrze zastanów się za każdym razem, kiedy dziecko przyjdzie do ciebie z jakąś sprawą, a ty chcesz mu odmówić pomocy. Zdarzają się sytuacje, w których nie będziesz miał czasu, jednak musisz pamiętać, iż odmawiając przekazujesz swemu dziecku, że inne sprawy były ważniejsze niż ono. Zrób wszystko, co jest możliwe, aby mieć dla dziecka czas, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebuje pomocy.
5.Zaplanuj specjalny, osobisty czas dla dziecka. W ten sposób pokażesz mu, że jest dla ciebie kimś ważnym. Zobaczysz, ile rzeczy ma Ci do powiedzenia! Odnoś się do niego jak do kogoś szczególnego, a nie jak do dziecka. Moja najstarsza córka nazywa ten czas „herbatką z tatą”. Traktuję ją wtedy jak prawdziwą damę, zapraszam na dobry deser lub obiad, siadamy i rozmawiamy.
6.Słuchaj uważnie. Kiedy twoje dziecko opowiada Ci coś ważnego o sobie słuchaj bardzo uważnie. Postaraj się wczuć w jego sytuację. Nie przerywaj, nie udzielaj porad, chyba, że o nie poprosi. Kiedy będziesz dobrym słuchaczem dziecko opowie ci o naprawdę ważnych i osobistych sprawach.
7.Wejdź w świat dziecka. Spróbuj poznać dzieci w klasie/ środowisku twojego dziecka. Możesz wybrać się, jako opiekun na wycieczkę klasową i w ten sposób je poznasz. Poznaj kolegów i koleżanki z sąsiedztwa. Wiele dzieci zawiera dziś znajomości internetowe. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jakie ma wspólne zainteresowania z nimi, co łączy je z innymi kręgami przyjaciół. Nie bądź osądzający, ale zainteresowany i chętny do pomocy. Chwal dziecko za wszystko, za co możesz pochwalić.
8.Pokaż im twój świat. Pokaż dzieciom, na czym polega twoja praca, weź je ze sobą do miejsca pracy, biura. Przedstaw swojego szefa – to im pokaże, że też jesteś od kogoś zależny. Nie ukrywaj swojej modlitwy. Pozwól dzieciom zobaczyć, że też się modlisz. Zachęć je, aby czasem modliły się z tobą. Dziel z dziećmi swoje hobby, jeśli możesz róbcie je razem. Zabieraj je do kościoła, na zakupy, do pracy w ogrodzie i na mecz – wszędzie gdzie tylko możesz.
9.Pamiętaj o prezentach. Kiedy wyjeżdżasz na kilka dni lub dłużej, postaraj się przywieźć jakiś drobiazg. Pamiętaj o ich rocznicach i ważnych wydarzeniach. Nie chodzi tu o drogie prezenty, ale o przekaz informacji: „pamiętałem o Tobie, jesteś dla mnie kimś szczególnym”.
10.Nie wstydź się swoich uczuć. Nawet starsze dzieci lubią, gdy się im okazuje uczucia, jeśli mają pewność, że są autentyczne. Okazywanie uczuć w gronie rówieśników naszych dzieci może być dla nich krępujące, ale prywatnie często lubią być przytulane.

 


 

BUDOWANIE WIĘZI 

 

  1. AFIRMACJA               ( wolność bycia sobą )                     

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na utożsamienie się z naszymi dziećmi nawet, jeśli w pełni ich nie rozumiemy, jest afirmacja ich uczuć. Afirmacja znaczy „potwierdzenie, zgoda, uznanie.”
Kiedy afirmujemy uczucia młodych ludzi, dajemy im poczucie autentyczności.
Afirmowanie ich uczuć przekazuje im, że są prawdziwymi osobami, a ich uczucia są ważne. Kiedy utożsamiamy się z ich uczuciami radości lub rozczarowania, dajemy im w ten sposób poznać, że uznajemy ich za to, kim naprawdę są – osobami , a nie przedmiotami

 

 2.AKCEPTACJA           ( poczucie bezpieczeństwa )              

Twoja akceptacja pozwala twoim dzieciom uwierzyć, że będziecie stale ich kochać niezależnie od tego, co się stanie.
Kiedy akceptujemy młodych ludzi za to, kim są to daje im poczucie bezpieczeństwa.
Akceptacja to przyjmowanie ludzi za to, kim są a nie za to, co robią!!!
Kiedy wasze dzieci czują się akceptowane przez was, to jest im łatwiej przyjmować coś od was czy być szczerymi, co powoduje większe zaufanie pomiędzy wami.

 

 3.DOCENIANIE             ( poczucie znaczenia)                      

Akceptacja jest fundamentem bezpieczeństwa w więziach, a docenianie możemy nazwać ich kamieniem węgielnym.
Kiedy wyrażamy docenianie młodym ludziom, dajemy im poczucie znaczenia.
Akceptując młodych ludzi mówimy im, że to, kim są jest ważne, doceniając ich mówimy im, że to, co robią też się liczy.
Nasze docenianie pokazuje młodym ludziom, że są cenni i że ich osiągnięcia mają dla kogoś znaczenie.

/ Należy wyważyć rezultat i ilość pracy, którą dziecko włożyło, nie skupiać się wyłącznie na najwyższej lokacie. /

4.DOSTĘPNOŚĆ              ( poczucie ważności)                    

Wyrażanie afirmacji, akceptacji i doceniania jest bardzo ważne dla naszych dzieci, ale możemy to zrobić tylko wtedy, kiedy będziemy dla nich dostępni.
Kiedy jesteśmy dostępni dla młodych ludzi, dajemy im poczucie ważności.
Kiedy jednak nie jesteśmy dostępni, to tak jakbyśmy mówili im: „Tak, kocham cię, ale inne rzeczy stale są ważniejsze od ciebie.”
Kiedy jesteśmy z naszymi dziećmi wtedy, kiedy nas potrzebują komunikujemy im nie tylko to, że są dla nas ważne, ale także wzmacniamy istniejącą pomiędzy nami więź.

5.UCZUCIA                      ( poczucie bycia kochanym )            

Wyrażanie uczuć naszym dzieciom poprzez słowa pełne miłości i odpowiedni dotyk komunikuje im, że są warte kochania.
Kiedy okazujemy uczucia młodym ludziom, dajemy im poczucie, że są kochani.
Każde wyrażenie troski i bliskości dodaje dziecku sił emocjonalnych i pomaga zrozumieć, że jest kochane

 

 

 6.WEJŚCIE W ŚWIAT DZIECKA  ( poczucie że interesujesz się ich sprawami)    

Jeśli teraz wkroczysz w świat swojego dziecka ono później będzie chciało wejść w twój świat.

Dziecko powinno mieć pewność – „moim rodzicom zależy na tym, co ja lubię i czym się interesuję”.

To, co jest ważne dla mojego dziecka – jest ważne dla mnie!.

  7. ODPOWIEDZIALNOŚĆ                         (poczucie odpowiedzialności)                     

Aby wzmacniać więzi pomiędzy nami a naszymi dziećmi, musimy okazywać im afirmację, akceptację, docenienie, uczucie i być dla nich dostępnymi. Jeśli jednak nie zrównoważymy tych czynników egzekwowaniem zasad, ci młodzi ludzie nie nauczą się odpowiedzialności.
Kiedy z miłością oczekujemy od młodych ludzi przestrzegania zasad, uczymy ich odpowiedzialności.
Zasady pomagają młodym ludziom poruszać się bezpiecznie. Oni potrzebują pełnego miłości autorytetu rodziców i troszczących się o nich dorosłych tak, żeby mogli się nauczyć podejmować odpowiedzialne, właściwe decyzje. Bez zasad są zdezorientowani i tkwią w chaosie.

( )