Artykuły

Opisy działań

 

 

 

Warsztaty dla rodziców pt. " Kiedy pozwolić a kiedy zabronić" czyli jak stawiać granice małym dzieciom.

 Warsztaty prowadzone w małych grupach rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Zajęcia z rodzicami poprowadzone przez Pana Leszeka Czyżewskiego, terapeutę, dyr. Domu dziecka i pracownika poradni psychologicznej.

W działaniu partnerują Elbląski ODN, PWSZ w Elblągu oraz zainteresowane Elbląskie Przedszkola. 

 


 

 

 

Siła - Miłość - Satysfakcja

Projekt spotkań warsztatowych dla rodziców z cyklu warsztatów rozwojowych o rodzinie w Inicjatywie "STREFA RADOŚCI. Spotkanie zatytułowane SMS - Siła, Miłość, Satysfakcja -  to warsztaty o budowaniu mocnych, silnych więzi z dziećmi, pokonywaniu problemów wychowawczych i rodzinnych oraz motywacja i wzmocnienie wartościowych postaw w nas jako rodzicach i małżeństwie. Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej w Bojanie k/Gdyni. Pozostałe spotkania prowadzone przez  mediatorkę Annę Bialik oraz  Państwa Kornackich .

 


 

 

Spotkanie „Stylowa i pełna wdzięku”

W dniu 14.05.2015 odbyło się już kolejne spotkanie warsztatowe dla kobiet organizowane przez Fundację Kierunek Rodzina. Tytuł spotkania brzmiał „Stylowa i pełna wdzięku”. Tak jak i poprzednio odbyło się ono w uroczym miejscu, jakim jest hotel Młyn.

Na spotkanie przybyła 42 osobowa grupa pań. Niektórym nie przeszkodziła odległość z Trójmiasta czy Sztumu.

Gościem specjalnie zaproszonym na to spotkanie była stylistka i wizażystka Pani Sara Kucharczuk z Gdańska. Pierwszą część poprowadziła gospodyni spotkań dla kobiet Mariola Malkiewicz.  Nosiła ona tytuł „Twój kobiecy wdzięk”. Panie miały okazję do dzielenia na temat:, w czym wyraża się wdzięk kobiety?. Prowadząca omówiła kilka istotnych elementów, które sprawiają, że kobieta jest pełna wdzięku oraz co okrada nas z wdzięku i jak pielęgnować go każdego dnia. To my kobiety wnosimy piękno do naszej codzienności. Jesteśmy uczuciowe, empatyczne, romantyczne, kreatywne. Nasz uśmiech i wewnętrzny wdzięk ma być odpowiedzią na szarą codzienność, na smutnych, zagubionych i narzekających ludzi, których dzisiaj nie brakuje.

Wdzięk to również to, co nosimy, kolory, fasony naszych ubrań. W drugiej części spotkania stylistka Sara Kucharczuk wprowadzała uczestniczki w analizę kolorów i sylwetki, zachęcała w mobilizujący sposób, aby dokonać gruntownego przeglądu własnej szafy. Wskazywała również jak dobierać fason ubrania, długość, istotne dodatki. Pani Sara wspólnie z kobietami analizowała kolory, ponieważ jak powiedziała „każdy kolor ma swoją psychologię”, dotknęła wielu ważnych kwestii, które w codziennym wizerunku kobiety mają ogromne znaczenie. Następnie krok po kroku ukazała, w jaki sposób dokonała zmiany garderoby u jednej ze swoich klientek.

Atmosfera spotkania była przyjazna, radosna, był czas na rozmowy, dyskusje, śmiech i oczywiście wytchnienie od codzienności. Wiele z pań wychodziło ze spotkania z refleksjami dotyczącymi wdzięku, mówiły, że chcą zmienić elementy swojej garderoby, wizerunku, że czas „przewietrzyć swoje szafy” by zgodnie ze wskazówkami stylisty dopasować nowe ubrania do swojej figury, charakteru.

Spotkania dla kobiet w takiej formule cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pań. Tym bardziej dziękujemy wszystkim uczestniczkom spotkania, że chcą brać w nich udział. Wasz uśmiech, zadowolenie, dobre słowo to dla nas bardzo ważna motywacja do dalszych działań. W sytuacji, gdy uczestniczki naszych spotkań widzą potrzebę pozytywnych zmian w swoim życiu, gdy przyjmują silną zachętę i motywację do pokonywania wszelkich trudności wtedy mówimy o sukcesie. Serdecznie dziękujemy za waszą obecność.

 

 

 


 

  Warsztaty Matka - Córka

Warsztaty dla kobiet „Jak ty wyglądasz? - czyli o niezwykłej relacji matka – córka”.

Celem warsztatu jest przyjrzenie się i zrozumienie mechanizmów w relacji jaka łączy, lub łączyła, córkę i matkę. Poznawanież źródeł i rodzajów trudności tych relacji oraz  szukanie rozwiązań aby wzmocnić i budować te relacje na nowych, satysfakcjonujących obie strony warunkach. W warsztacie biorą udział kobiety, z których każda jest córką swojej matki. Wiele z nich ma też własne córki, często dorosłe, mające już swoje rodziny. Relacja matka – córka ma ogromny wpływ na wszystkie inne relacje. Chcemy być kobietami szczęśliwymi pełnymi miłości i szacunku do siebie i do innych.

Prowadząca warsztaty, Ania Bialik, jest mediatorem rodzinnym, doradcą psychologicznym przy Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich. Jest autorem prowadzonych przez siebie warsztatów. Treści oraz atmosfera, którą stworzyła na spotkaniu dawały każdej uczestniczce poczucie znaczenia i wartości. 

Poniżej niektóre z wypowiedzi uczestniczek warsztatów:

 • „Na nowo odkryłam relacje z mamą i córką. Już wiem co mogę zmienić w tych relacjach. Mamą jestem do końca życia”.
 • „profesjonalne prowadzenie, możliwość otwierania pewnych drzwi i zamykania uporządkowanych już spraw”,
 • „Jestem uspokojona, sporo spraw zrozumiałam. Jestem normalna”,
 • „Dziękuję za warsztaty. Dowiedziałam się wiele o wzajemnych relacjach z moją mamą i córką”,
 • „Temat trudny, ale bardzo ważny i potrzebny. Bardzo ciepły i trafny sposób przekazu. Warto było tu być”.
 • „warsztat zmotywował mnie do dalszych działań z moją mamą i moimi najbliższymi”,
 • „Chce więcej czasu poświecić mojej mamie. Na warsztacie uświadomiłam sobie że jestem jej wdzięczna za życie, które mi dała choć wiele chwil przeżytych było trudnych”, Wdzięczność może uzdrowić nasze relacje”.
 • „Chcę nowych relacji z moją córką i innych, lepszych relacji z moją mamą. Wiele rzeczy można jeszcze naprawić. „
 • „odcięłam kupon swojego życia i robię krok naprzód. Mam córki, poznałam mechanizmy, które mogą pomóc przerwać marazm, automatyzm w relacjach do moich dzieci”
 • „po tych warsztatach wychodzę z poczuciem spokoju i pewności: dam radę!”,
 • „Spotkanie bardzo ciekawe, prowadzone w przyjemny sposób. Spokojne i uważne spojrzenie na relację córka – matka oraz wiele pomysłów do pracy jako matka w relacji z córkami. 

 

 


 

 

     

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI

 „TATA I JA 

 

Celem konkursu jest:

 • prowadzenie zdrowego fizycznego i emocjonalnego życia poprzez wspólne spędzanie czasu: wycieczki, spacery i poznawanie przyrody,wzmacnianie i podkreślenie roli ojca, jego wartości i wpływu na życie dziecka, promowanie zdrowych i silnych więzi w rodzinie poprzez aktywność fizyczną, rozwijanie u dzieci zdolności plastycznych i próby wyrażania uczuć przez sztukę.

Kolejne edycje konkursu zostały dodatkowo ukierunkowane na przyrodę, poznawnie świata wokół, w aspekcie spędzania czasu poza domem w bliskości przyrody i doceniania jej wartości.

Konkurs jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym (4-6lat). Miejscem pracy dzieci jest przedszkole lub dom. Nieoceniona jest przy tym praca Pań Nauczycielek, placówek oświatowych oraz rodziców w formie aktywnej zachęty i motywacji.

Sukcesem tej pracy jest bogaty, emocjonalny przekaz zawarty w pracach dzieci. Bohaterem i przesłaniem jest tu relacja dziecka z ojcem. Często osłabiona przez obowiązki życiowe, trochę niedoceniona, czasem zaniedbana, a zarazem jedna z najważniejszych relacji w życiu dziecka mająca olbrzymi wpływ na jego rozwój i przyszłe życie.

Wszystkie prace dzieci są nagradzane dyplomami, wyróżnione -  dodatkowo nagradzane. Poprzez udział w uroczystej gali podkreślamy nie tylko zaangażowanie dzieci, ale także doceniamy pracę pedagogów i przede wszystkim podkreślamy obecność Ojców. Jest to prawdziwe święto relacji ojciec-dziecko. 

 

 W edycji konkursu 2017 nagrodzonych zostało 120 prac a wyróżnionych 100. Cieszymy się z dużej frekwencji na gali rozdania nagród. Spotkanie zgromadziło ponad sto dzieci ze swoimi tatusiami i opiekunami. Były też całe rodziny oraz niektórzy pedagodzy. W ramach spotkania odbyła się również konferencja dr Elżbiety Zubrzyckiej.

 

 

Serdecznie dziękujemy naszym  niezawodnym partnerom: PWSZ w Elblągu oraz ODN w Elblągu.

Szczególne podziękowania za wsparcie kierujemy do:

 -  wydawnictwa GWP i Pani Elżbiety Zubrzyckiej,

-  drukarni Elgraf i Pana Stefana Szmita.

 

 


 

 

 

 

 

"Małżeństwo od Kuchni"W codziennym zabieganiu często najbardziej zaniedbujemy naszą relację w małżeństwie. Wydaje nam się, że jakoś to będzie. Jednak doświadczenie pokazuje, że nasz "małżeński ogródek" potrzebuje stałej pielęgnacji niezależnie od tego,na jakim etapie jesteśmy. Warto od czasu do czasu zostawić codzienność i przypomnieć sobie, co jest dla nas najistotniejsze, nadrobić zaległości, poświęcić czas i uwagę małżonkowi. Są to elementy, które wzmacniają nasze małżeństwa i dają siłę do przetrwania trudności. Nie jest to spotkanie terapeutyczne ani religijne. Nie jest też spotkaniem dla małżeństw w kryzysie - chociaż może być bardzo pomocne. Jest to spotkanie dla każdego małżeństwa, które chce zatroszczyć się o siebie i nie tylko przetrwać, ale raczej być zwycięzcami w pokonywaniu wszelkich przeciwności.

Podczas uroczystej kolacji w klimacie zapalonych świec, będą państwo mogli miło spędzić czas, a przy kawie zostanie zaprezentowany jeden z najważniejszych tematów "Pięć języków miłości w małżeństwie".

UWAGA! Spotkanie kameralne, ilość miejsc ograniczona. 

Warunkiem udziału jest rezerwowanie miejsc poprzez wpłatę zaliczki.  

Restauracja Hotelu Młyn oferuje w specjalnej cenie kolację oraz deser z kawą. 

 

 

Restauracja Hotelu Młyn w Elblągu ul. Kościuszki 132.

 

 

 


 

  

 

"DOPASOWANI" - kolacja w Hotelu Młyn dla dwojga w kameralnym gronie. Spotkanie dla par zarówno tych, które mierzą się z odkrywaniem swoich ról w związku, wzajemnej odpowiedzialności za siebie, relacje i obowiązki w pierwszych latach małżeństwa, jak i tych z dłuższym stażem, gdzie spogladamy na siebie zperspektywy wspólnych lat. Treści są na tyle uniwersalne, że warto im poświęcić kilka chwil, aby znaleźć nowe inspiracje do pielęgnowania związku. Podstawą do refleksji są różnice między oczekiwaniami kobiety i mężczyzny w związku. Nasze role wydają sie być od początku jasno nakreślone - skąd zatem tyle nieporuzumień i rozczrowań? Poszukajmy razem odpowiedzi.

Gwarantujemy Państwu dobrą atmosferę spotkania oraz to, że spędzą Państwo miło czas przy pieknie podanej kolacji.

 

UWAGA! Spotkanie kameralne, ilość miejsc ograniczona.

Konieczna rezerwacja z przedpłata zaliczki. 509064443 ; 503553448.  

Kolację + deser z kawą w specjalnej cenie oferuje Restauracja Hotelu Młyn.

Restauracja Hotelu Młyn w Elblągu ul. Kościuszki 132.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 Kobiety - Kobietom Tczew

Inicjatywa spotkań dla Pań pod hasłem  Kobiety - kobietom  zatacza coraz szersze kręgi. Panie z Tczewa postanowiły zaszczepić na grunt swojego miasta i swoich środowisk pomysł spotkań. Pierwsze tego typu spotkanie planowane na 24 listopada 2016 odbyło się w pięknej sali Gościńca w pobliżu Tczewa. Mariola Malkiewicz wygłosiła konferencję do Pań. Zaproszona stylistka udzieliła cennych wskazówek z dziedziny kosmetologii, a żeński duet wokalno instrumentalny oprawił spotkanie swoim występem muzycznym. W spotkaniu wzęło udział 50 Pań z Tczewa i okolic. Cechą charakterystyczną dla takich spotkań jest ich klimat, estetyka i wartościowe treści z przestrzeni życia współczesnej kobiety. Nie jest to spotkanie związane z ruchem feministycznym. Treści spotkania wzmaniają rolę kobiety jako żony, matki, w jej środowisku pracy i rodziny na każdym etapie życia. Spotkania dają możliwość odetchnąć od codzienności i spędzić dobrze trochę czasu poza domem. Gratulujemy odwagi w podjęciu inicjatywy i zachęcamy do wytrwałości.

 

 


  

 

 

Warsztaty Pani Anny Marii Wojtyniak pt. "Złość nie musi być zła".

- czy złość może być dobra?

- jakie może przynieść dobre owoce?

- dlaczego się złościmy?

- czy można złość oswoić, dać jej szansę?

 Rozpoznawanie w pojawiających się różnych emocjach i zachowaniach sygnałów i właściwe ich odczytanie jest kluczowe dla stabilności w każdej sferze życia. Prowadząc warsztaty, Pani Ania Wojtyniak wskazuje na konkretne sposoby dotarcia do swoich najważniejszych potrzeb. Warsztaty te są cennym narzędziem na drodze rozwoju osobistego. Na każdym etapie życia i w różnych jego wymiarach potrzebujemy stale odkrywać świat swoich najważniejszych potrzeb, pragnień oraz poznawać towarzyszące nam emocje, które są naszym sygnalizatorem. Takie głębsze poznanie siebie samego bardzo pomaga w życiu i daje większe możliwości rozumienia siebie i innych.

 

 


 

 

 

KONKURS EKOLOGICZNY

„Ziemi pomagamy, kiedy wspólnie oszczędzamy”

 

Organizatorami konkursu są:Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu

Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy  Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu,Fundacja Kierunek Rodzina.

Cele konkursu : Propagowanie wśród dzieci i rodziców postaw proekologicznych, zwiększanie u dzieci świadomości związanej z wpływem oszczędzania  na życie naszej planety, budowanie więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi poprzez wspólne działanie.

Uczestnicy: dzieci pięcio-sześcioletnie wraz z rodzicami, z przedszkoli w Elblągu i okolicy.

Technika wykonania: dziecko biorące udział w konkursie wspólnie z rodzicami przygotowuje plakat tematyczny „Ziemi pomagamy, kiedy wspólnie oszczędzamy”. Rodzice przygotowują reportaż w postaci  max 4 zdjęć prezentujących powstawanie plakatu. Po ukończeniu wspólnego dzieła rodzice nagrywają  film trwający nie dłużej niż 1 minutę, na którym ich dziecko przedstawia się i wykorzystując plakat  zachęca innych do oszczędzania wody, energii, surowców..... w zależności od tematyki plakatu.

Każda praca zgłoszona do konkursu powinna być opisana:

 • plakat: imię i nazwisko dziecka, wiek, nazwa i adres placówki do której uczęszcza.
 • płyta  ze  zdjęciami i filmikiem:  imię i nazwisko dziecka, wiek, nazwa i adres placówki.
 • Prace:plakat – wielkość A4; zdjęcia : nie więcej niż 4 sztuki ; nagranie: jeden plik,  film nie dłuższy niż 60 sekund, format dowolny. Ilość nadsyłanych prac:  max 2 plakaty ze zdjęciami i nagraniem  z jednej placówki.

 


 

 

 

 

 

 

  Inicjatywa "Kobiety-Kobietom" powstała jeszcze przed założeniem Fundacji "Kierunek Rodzina".    Zainicjowana przez Mariolę Malkiewicz pod wpływem "Forum Kobiet" w ramach, którego odbywały się w  Warszawie kongresy i spotkania o podobnym charakterze. W Elblągu wcześniejsze spotkania odbywały się głównie dla chrześcijańskich kobiet. Jednak otwarta formuła sprawia, że nie można zawężać spotkań do wąskiego grona odbiorców. Spotkania w jej ramach niosą przede wszystkim przesłanie do współczesnej kobiety o tym, że posiada dostateczną wartość i godność aby móc pokonywać wiele pojawiających się dzisiaj problemów i wyzwań. Specyfiką spotkań jest ich wyjątkowy klimat w trosce o estetykę i wrażliwość uczestniczek. Idea spotkań nie ma nic wspólnego ze zjawiskiem feminizmu, wręcz przeciwnie zachęca kobiety do odkrywania w sobie kobiecości i naturalnych zdolności obecnych w sobie  często przez środowisko zawodowe czy stereotypy społeczne zatracone i zaniedbane. Inicjatywa polega ( jak sugeruje nazwa) na zaangażowaniu zespołu osób chętnie poświęcających swój czas i pracę w przygotowywane spotkania, zapraszając jako prelegentki osoby zajmujące się pracą na rzecz kobiet, specjalistów z różnych dziedzin.

 

 


 

 

 

 

 

Warsztaty dla rodziców klas pierwszych. Spotkanie w Szkole Podstawowej nr. 12 w Elblągu.

Spotkanie odbyło się 19 maja 2016 roku. Zostaliśmy poproszeni o przekazanie rodzicom treści związanych z budowaniem trwałych i silnych więzi w rodzinach, oraz motywacjach jakie temu towarzyszą. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 rodziców.

Przypomnieliśmy podstawowe aspekty budowania więzi, które mają największy wpływ na relacje i rozwój psychoemocjonalny dziecka. Fundament, bez któerego trudno osiągnąć pozytywne efekty: afirmacja, bezwarunkowa akceptacja, docenianie itd. Jako rodzice, ciągle musimy się uczyć i przypominać sobie to, co jest najważniejsze. Codzienne zabieganie nie powinno nas pokonywać w motywacjach do pracy nad relacjami z naszymi dziećmi. Najważniejszym darem, jaki możemy ofiarować naszym dzieciom, to nasza obecność i twórcze spędzanie czasu. Dzisiejsza inwestycja w nasze dzieci przyniesie już za kilka lat duże efekty w postaci dobrego rozwoju emocjonalnego naszego dziecka,  właściwych relacji w domu i w środowisku dziecka. Jest to nalepsze zaplecze, jakiego potrzebują nasze dzieci, gdy przygotowujemy je do przyszłego wejścia w dorosły świat.

 

 

 


 

 

  

JESTEM KOBIETĄ I DOBRZE MI Z TYM

 W sobotni poranek, dn, 05.03.2016 roku odbyło się spotkanie dla kobiet zorganizowane przez naszą Fundację KIERUNEK RODZINA. Jak i w poprzednim roku gościła nas Biblioteka Elbląska. Przybyło ok 80 pań. Tytuł tegorocznego spotkania brzmiał „Jestem kobietą i dobrze mi z tym”. Gościem spotkania była Anna Maria Wojtyniak z Gdańska. Na co dzień pani Ania jest trenerem Komunikacji opartej na Empatii, prowadzi Pracownię  Empatii, w której organizuje cykliczne warsztaty dla różnych grup społecznych, jest również pedagogiem pracującym z dziećmi. Prywatnie żona i mama trojga synów. Treści konferencji mówiły o empatii i o jej wadze w naszym życiu, szczególnie jeśli chodzi o tę skierowaną na własne potrzeby. „Tylko dbając o swoje potrzeby możemy zadbać o innych” – mówiła pani Ania.  Wiele razy w zabieganiu codziennym nie dostrzegamy swoich potrzeb, które najczęściej schodzą na drugi plan. Jednak to one mają siłę sprawczą. Niezaspokojone własne potrzeby przyczyniają się do wielu problemów w naszym życiu a czasami nawet do depresji. Na spotkaniu pani Ania analizowała jakie są to potrzeby, jak je rozpoznać i jak wyjść im naprzeciw. Zachęcała aby kobiety jak najczęściej pytały siebie: „Jak się dzisiaj czujesz moje serce?” – bo to tam jest źródło życia. Wnętrze sali przypominało nieco galerię, ponieważ Pani Ania zaprezentowała w niej swoje prace plastyczne wykonane tuszem – przepiękne kobiety. Był czas na kawkę i coś słodkiego oraz na akcent muzyczny w postaci występu Karoliny Dziąbkowskiej. Już w czasie przerwy oraz po spotkaniu uczestniczki z zadowoleniem odnosiły się do prezentowanych treści. Wśród nich były i takie, które powzięły postanowienie że czas wrócić do swoich potrzeb i marzeń np. malowania, tańca.

Atmosfera spotkania i wspaniałe kobiety, które na nie przybyły sprawiły, że był to niecodzienny i mile spędzony czas. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom spotkania i osobom, dzięki którym mogliśmy to spotkanie zorganizować.

 

 


 

 

 

Wartościowe spotkania dla Pań

 Spotkania te niosą przede wszystkim przesłanie do współczesnej kobiety o tym, że posiada dostateczną wartość i godność, aby móc pokonywać wiele pojawiających się dzisiaj problemów i wyzwań. Specyfiką spotkań jest ich wyjątkowy klimat w trosce o estetykę i wrażliwość uczestniczek. Idea spotkań nie ma nic wspólnego ze zjawiskiem feminizmu, wręcz przeciwnie zachęca kobiety do odkrywania w sobie kobiecości i naturalnych zdolności obecnych w sobie,  często przez środowisko zawodowe czy stereotypy społeczne zatracone i zaniedbane. Inicjatywa spotkań dla Pań skupia wokół siebie i angażuje zespół osób chętnie poświęcających swój czas i pracę w przygotowywane spotkania. Prelegentami  na spotkaniach są często osoby zajmujące się pracą na rzecz kobiet, znające specyfikę osobowości i potrzeb współczesnej kobiety, specjaliści z różnych dziedzin począwszy od psychologów, terapeutów itd. Zapraszane są również wizażystki, kosmetyczki czy osoby zajmujące się dietetyką. Równocześnie nie są to tylko spotkania o wymiarze praktycznym. Każde spotkanie ma w sobie również wymiar duchowy. Inspiruje, zachęca i wzmacnia do odkrywania wartości, którą nosimy w sobie niezależnie od wszelkich współczesnych trendów, mód czy przekazów medialnych.

Po co w ogóle spotkania dla kobiet?

Codzienność kobiety naznaczona zarówno obowiązkami zawodowymi jak i rodzinnymi niesie za sobą bardzo duże obciążenia fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Pomimo, iż kobiety zostały bardziej od mężczyzn wyposażone w umiejętności godzenia różnych obowiązków, to jednak coraz szybszy styl życia narzucany nam przez współczesny świat, powoduje coraz częstsze problemy życiowe. Rozpad rodzin, problemy zdrowotne, przemęczenie czy depresja są dziś coraz częstsze. Dlatego wszelkie działania społeczne wychodzące na przeciw zjawisku niedoceniania roli kobiety są dzisiaj wyjątkowo cenne. Nasze spotkania pozwalają uczestniczkom na zatrzymanie się i zwrócenie uwagi na to, co mogą zrobić dla siebie i swoich bliskich, aby nie ulegać szkodliwym wpływom. Lecz właściwym celem, do którego dążymy jest szeroki oddźwięk społeczny różnych środowisk ( samorządy, kościół, pracodawcy, ministerstwo ) aby zmieniać rzeczywistość. Chronić kobiety zwłaszcza jako matki i żony w życiu społecznym przed negatywnymi skutkami braku wrażliwości i świadomości społecznej.  Nasze propozycje to nic innego jak, wyjście na przeciw problemom i budzenie coraz szerszej świadomości społecznej.

 

 


 

 

 

W dniu 07.03.2015 w auli Biblioteki Elbląskiej odbyło się niecodzienne spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Fundację KIERUNEK RODZINA. W tym roku nosiło ono tytuł: „Kolory życia” i zgromadziło ok. 90 osób. Patronat honorowy nad spotkaniem objął prezydent miasta Elbląga. Panie miały okazję wysłuchać dwóch konferencji wygłoszonych przez zaproszonego gościa oraz historii życia dwóch uczestniczek. Gościem spotkania była Pani Anna Bialik ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich z Gdańska, autorka warsztatów dla kobiet, młodzieży, małżeństw, mediator rodzinny. <<Każda z nas kobiet ma prawo do szczęścia, spełnienia. Nasze życie jednak nie zawsze daje nam ku temu powody i zamiast być barwne i kolorowe czasami jest szare i smutne>>. Pani Ania wskazywała jak i gdzie szukać „kolorów życia”, jak nie rezygnować, jak żyć nadzieją, jak każdą chwilę dnia celebrować pomimo tak szybkiego tempa życia. Ważnym w tym wszystkim jest kobiece serce, bo tam skrywane są marzenia, pasje, plany. Nie dajmy się przytłoczyć codzienności. Na spotkaniu nie zabrakło słodkiego poczęstunku przy kawie, stoiska z dobrymi książkami oraz niepowtarzalnej, przyjaznej i klimatycznej atmosfery, której każda z kobiet mogła zakosztować. Mamy nadzieję, że wiele kobiecych serc zostało wzmocnionych i pobudzonych do szukania w codzienności radości, zadowolenia i spełnienia.   

 

 


 

 

 

 

 Bardzo wartościowe spotknie ukierunkowujące na stosowanie w życiu zdrowej zasady asertywności w relacjach. Traktujące również o zdrowym podejściu do siebie tzn. bez niepotrzebnych obciążeń i bagażu poczucia winy, niskiej samooceny i braku świadomości swoich głębszych potrzeb. Spotkanie mogłoby wydawać się trudne i tematyką bardziej przypominać może terapię, jednak postanowiliśmy złamać stereotypy i pokazać, że w atrakcyjnym miejscu, jakim jest Hotel "Młyn" i w dobrej atmosferze spotkania dla Pań można dotknąć najbardziej trudnych sfer życia. Dużą pomocą i zarazem eksperymentem, jesli chodzi o spotkania dla kobiet było zaproszenie tym razem mężczyzny jako mówcy. Pan Leszk Czyżewski sprostał zadaniu w stu procentach. Jako terapeuta w bardzo przystepny sposób pokazał sposoby i zasady budowania zdrowych relacji. Pokazał i odkrył mechanizmy, które najczęściej nas ograniczają i przeszkadzają w codziennym życiu. Poruszające było również Jego osobiste dzielenie zawierające pouczające świadectwo wyjścia z trudnej sytuacji życiowej. Klimat spotkania jak zwykle dawał Paniom nie tylko sposobność do głębszych refleksji, ale szansę na zatrzymanie się i spędzenie tego czasu z dala od codzienności. Ta chwila dla siebie jest często równie ważna jak przekazywne treści. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do miejsca na takie spotkania.

 

 


 

 

 

 

 

Warsztaty "Kreatywni i pomysłowi" to propozycja zawierająca szereg zabaw, zajęć plastycznych, oraz tańców integracyjnych. Warsztaty zaopiniowane przez Elbląski ODN. Autorka Mariola Malkiewicz, jako wieloletni nauczyciel inspiruje i daje konkretne narzędzia do pracy z dziećmi. Warsztaty skierowane są do pedagogów, animatorów, osób pracujących z dziećmi. Znajdą tu państwo zarówno inspiracje do ciekawej i twórczej pracy indywidualnej, jak i konkretne zabawy i tańce integracyjne dla grupy oparte na doświadczeniu "Klanzy". Jak sugeruje tytuł warsztatów, rozwijanie kreatywności i pomysłowości w pracy z dziećmi jest głownym celem, który osiąga się w trakcie zajęć poprzez intensywne zajęcia praktyczne. Warsztaty są propozycją zewnętrzną, wyłącznie dla zebranej wcześniej grupy uczestników od 15 do max.25osób. Do przeprowadzenia warsztatów potrzebne jest pomieszczenie zapewniające przestrzeń do zabaw ruchowych i stoliki do pracy plastycznej itp. W sprawie warsztatów prosimy kontaktować się bezpośrednio z Mariolą malkiewicz tel. 503553448.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Dnia 15.03. 2014 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyło się spotkanie pt. „Sekret Szczęścia, Sukcesu i Spełnienia Kobiety”. Wzięło w nim udział ok. 70 kobiet.  Prowadząca spotkanie pani Mariola Malkiewicz, wiceprezes Fundacji „Kierunek Rodzina” witając panie, przybliżyła istotę takich spotkań, które w poprzednich latach odbywały się w kameralnym gronie. Podzieliła się inspiracjami, które towarzyszyły powstawaniu tej inicjatywy. Reprezentantem Urzędu Miasta, na tym spotkaniu, był pan Marek Pruszak wiceprezydent Elbląga, który wyraził nadzieję na to, aby ta i kolejne podobne inicjatywy dały paniom w naszym mieście okazję do umocnienia w wypełnianiu swoich ról w rodzinie i społeczeństwie oraz pomogły w doświadczeniu spełnienia i odkrywaniu swojej wartości. Wyrazem tego był Patronat honorowy Prezydenta Elbląga, którym zostało objęte to spotkanie. Panie, które przyjęły zaproszenie na to spotkanie reprezentowały cały przekrój wiekowy jak i bardzo różne środowiska. Prelegentka pani Magda Grabowska jest autorką wielu książek, na co dzień zajmuje się pracą na rzecz małżeństw, od lat zaangażowana jest w podobne inicjatywy dla kobiet w Polsce i za granicą. Na spotkaniu w naszym mieście mówiła o tym, jak współczesne kobiety mogą doświadczyć radości i spełnienia w codziennych sytuacjach życia. Jako inspirację do odkrywania wartości i piękna kobiety posłużył biblijny tekst „O dzielnej niewieście”. Był czas na kobiece rozmowy przy kawie i ciastku w przyjemnej atmosferze. Panie mogły również wysłuchać dwóch historii życia, w których mówczynie podzieliły się swoimi doświadczeniami w odkrywaniu tego, co daje im prawdziwą radość życia i satysfakcję. Klimat spotkaniu nadał również występ zespołu wokalno – instrumentalnego, który wykonał kilka ciekawych aranżacji znanych utworów.

 Oto fragmenty niektórych wypowiedzi uczestniczek spotkania: „Pozytywne i wzmacniające spotkanie, dało mi możliwość zatrzymania się na chwilę i zobaczenia swojego życia w lepszym świetle”, „Potrzebowałam tego spotkania…”, „Czuję się zachęcona i zbudowana konferencją pani Magdy”, „Odpoczęłam i czuję się zainspirowana”.

 

 


Oferta warsztatów dla rodziców posiada dwie grupy wiekowe dzieci: (3-6 l) i (6-9 l). Celem warsztatów jest podniesienie kompetencji rodziców w zakresie wychowawczym i wzmocnienie do budowania trwalszych i silniejszych relacji rodzinnych.

 

Oto trzy obszary tematyczne:

 1. Siedem filarów budowania trwałych więzi w rodzinie.
 2. Stawianie mądrych i potrzebnych granic dzieciom – czyli „kiedy pozwolić a kiedy zabronić”.
 3. Dzieci też mają uczucia! Czy wiesz jakie?

 

Warsztaty mogą stanowić trzy częściowy cykl w całości lub rozłożony w czasie. Stosownie do potrzeb zainteresowanych poszczególne tematy mogą stanowić również pojedyńcze tematyczne spotkania. Czas przewidywany na warsztat również dostosowujemy do ustalonej wcześniej wybranej formy spotkania. Przeprowadzenie jednego z tematów, jako samodzielnego warsztatu opracowaliśmy na standartowy czas 2godzin warsztatowych. Koszt warsztatów to 20zł/os. 

 

Oferta warsztatowa jest  statutową odpłatną działalnością Fundacji co oznacza, że Fundacja nie zarabia na tej działalności, a koszty warsztatów dotyczą jedynie pokrycia nakładów.

 

Treści dotyczą wyłącznie aspektów praktycznych życia codziennego i podane są w formie inspiracji i wzmacniania rodziców w ich roli i zadaniach. Ofertę realizujemy przy pomocy specjalistów z dziedziny pedagogiki, psychologii, oraz  rodziców dzielących się swoim doświadczeniem.

Korzystając z naszej oferty mogą państwo wybrać niektóre zagadnienia lub zaplanować cykl spotkań z rodzicami rozłożony w ciągu roku. Spotkania mogą państwo wkomponować we własny program współpracy z rodzicami w dowolny sposób. Oferta zawiera cel, tematy i krótki opis zagadnień – jeśli będą państwo zainteresowani przeprowadzeniem spotkań z rodzicami wówczas możemy szczegółowo przedstawić nasze propozycje, oraz dostosować je indywidualnie do państwa oczekiwań.

 

 CZAS 2,5 GODZ.

 

TEMAT: Kiedy pozwolić, kiedy zabronić? Jak stawiać granice małym dzieciom?

 

ZAPISY: 503553448 ; 509064443 ,

 


 

 

 

Spotkanie kameralne z cyklu: "Kobiety-kobietom" - odkrywanie piękna, siła motywacji, mądrość serca.

Spotkanie pt. ”Codzienność ma kolor nieba”  odbyło się 07.11.2017 w Hotelu Młyn w Elblągu. Gościem spotkania była Pani Elżbieta Zubrzycka( psycholog, założycielka wydawnictwa GWP ).

Uczestniczki spotkania mogły usłyszeć dużo treści z zakresu budowania własnej wartości. Prelegentka, jako doświadczony psycholog motywowała do ćwiczeń ukierunkowujących na pozytywne myślenie o sobie jak i  o innych. Nie możemy dodać lub ująć wartości komuś lub sobie. Wartość jest po prostu w nas przez niepowtarzalność, indywidualność itd. Nie musimy zasługiwać na szacunek innych. Każda osoba, taką jaką jest zasługuje na szacunek bezwarunkowo. Burzenie obciążeń życiowych i stereotypów społecznych jest konieczne do tego, aby wyzbyć się naszych "demonów" które ciągną nas w dół. Potrzebujemy zauważać w sobie i wokół siebie dużo więcej pozytywnych rzeczy, niż nam to przychodzi w codzienności. Dobre słowa, myśli i gesty zarówno w stosunku do siebie jak i innych budują taką niewidzialną pozytywną atmosferę, od której wiele może zależeć. Podobnie jako rodzice pomagamy naszym dzieciom w ich rozwoju, gdy je wspieramy i zachęcamy w dobry i pozytywny sposób pozwalając im na samodzielność, dając przy tym pozytywne wzorce.

Jak zwykle kawka i ciastko w czasie przerwy były dobrze przygotowane przez gospodarza - Hotel "MŁYN". Zawsze w tym miejscu możemy liczyć na dobrą obsługę. Na spotkaniu gościliśmy Panią Kosmetyczkę, która zachęcała Panie do odwiedzenia salonu i zadbanie o siebie. Stoisko z dobrą książką jak zwykle było dostępne, aby nie zabrakło inspiracji.

Dziękujemy Paniom za ten wspólny, bardzo dobry czas. Spotkania takie, jak to są właśnie po to, by na chwilkę zostawić codzienność i zdobyć nowe inspiracje do tego, żeby zmieniać rzeczywistość. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.

 

Zamieszczamy kilka nadesłanych komentarzy przez uczestniczki:

Czas spędzony na warsztatach dla kobiet, to nie tylko chwila dla siebie, odpoczynek od codziennego biegu, obowiązków, dzieci...ale przede wszystkim czas dla DUCHA, zastanowienie się nad sobą, czy siebie lubię, czy jestem dla siebie ważna, czy umiem wymienić swoje zalety (nie było łatwo). Polecam tego typu warsztaty, ponieważ można zapomnieć na chwilę o całym świecie i skupić się na sobie, a także miło spędzić czas w kobiecym gronie 

Magda

Cześć, Przyjemna atmosfera( jak zawsze), autorka książek z energią odnosi się do słuchacza. Mi dodała sił, większej wiary i przekonania, że naprawdę jestem wspaniałą i wyjątkową osobą - taką jaką jestem. Buziaki

Iwona

Przyjść na tą konferencję było naprawdę warto. Z kilku powodów: Można na chwilę oderwać się od codzienności, spotkać znajomych i poznać kogoś nowego, przy kawce i ciasteczku porozmawiać i się pośmiać a przede wszystkim zrobić coś tylko dla siebie - poznać własną wartość. Pani Elżbieta cudowna kobieta. W prosty sposób pokazała jakie jesteśmy wartościowe i jak nie przyjmować do siebie złej krytyki. Garść cennych porad pomagających pomyśleć o sobie pozytywnie - a to wcale nie jest takie proste. A na koniec miła niespodzianka: losowanie upominków w tym wizyta w salonie fryzjersko-kosmetycznym.

ANIA

Pani Elżbieta niezwykle pozytywna i pełna życia osoba zaraziła nas kobiety dobrą energią dając wskazówki jak odbudować w sobie poczucie wartości. Każdy człowiek niezależnie od statusu społecznego i materialnego ma tożsamość dziecka Bożego  i wartość od momentu narodzin  i nikt nie jest jej nam w stanie odebrać choć często trudne relacje w rodzinach z których się wywodzimy wpływają na negatywne oceny o nas samych. To z kolei powoduje lęk przed życiem. Wybieramy nieodpowiednich partnerów, pracę której nie lubimy, nie rozwijamy swoich pasji i zainteresowań. A życie jest nam bardzo przyjazne i ma przecież tyle kolorów a każda pora roku niesie coś dobrego, pozytywnego. Wszystkie panie dostały pracę domową by wydobyć swoje ukryte poczucie wartości. W przerwie była kawa, herbata i ciasteczko. Dowiedziałyśmy się także jak pielęgnować urodę jesienią od kosmetyczki. Było również stoisko z ciekawymi książkami .

Ps. Zakupiłam trzy książki, w tym cudowną „Księgę życia kobiety” Joan Borysenko GWP (polecam!).

Lidia

 

 

 


     

 

                            

 

W ramach poradnictwa zapraszamy osoby, które chciałyby skorzystać ze spotkania z naszymi doradcami w ramach poradnictwa rodzinnego, małżeńskiego i indywidualnego. Zapewniamy dobry klimat rozmowy, profesjonalne i życzliwe podejście, oraz dyskrecję.

To, co nazywamy poradnictwem w ramach naszej Fundacji  różni się zdecydowanie od doświadczenia gabinetu terapeutycznego czy psychologicznego. Po pierwsze ma dużo lżejszą formułę i nie jest nastawione na zysk. Jest to życzliwa pomoc w formie towarzyszenia osobom przeżywającym trudne sytuacje życiowe, kryzysy, problemy związane z komunikacją, trudności wychowawcze, oraz inne sytuacje i problemy życiowe wymagające przynajmniej obiektywnego i wyrozumiałego spojrzenia z zewnątrz, aby dobrze ponazywać i określić problemy, oraz sposoby wyjścia z nich.

 

W przypadku ewidentnej potrzeby pomocy fachowców, pomagamy w dotarciu do specjalistów z zakresu medycyny, prawa, terapii, opieki społecznej itp. 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W edycji konkursu 2017 nagrodzonych zostało 120 prac a wyróżnionych 100. Cieszymy się z dużej frekwencji na gali rozdania nagród. Spotkanie zgromadziło ponad sto dzieci ze swoimi tatusiami i opiekunami. Były też całe rodziny oraz niektórzy pedagodzy. W ramach spotkania odbyła się również konferencja dr Elżbiety Zubrzyckiej.

Serdecznie dziękujemy naszym  niezawodnym partnerom: PWSZ w Elblągu oraz ODN w Elblągu.

Szczególne podziękowania za wsparcie kierujemy do:

 -  wydawnictwa GWP i Pani Elżbiety Zubrzyckiej,

-  drukarni Elgraf i Pana Stefana Szmita.